Yumurta Kabuğu Kullanarak Solucan Gübresi Üretimi

Yumurta kabuğu gerçek bir kalsiyum (Ca)  deposudur, %95’i kalsiyum içerir. Artı olarak içeriğinde bulunan manganez, bakır, demir, çinko gibi maddeler insan kemik yapısıyla çok büyük benzerlikler gösterir. Kalsiyum ve diğer mineraller bakımından zengin olan yumurta kabukları toprağın kuvvetlenmesine yardımcı olur.  

Yumurta Kabuğu
Figure 2: Yumurta Kabuğundan Pratik Kompostlama

Bitkiler ve sebzeler ilk yetişme sırasında bol miktarda kalsiyum ihtiyacı duyar ve bu nedenle ilk yetişme döneminde toprakta yeterli miktarda kalsiyumun olması iyi bir yetiştirme ortamı sağlar. Bitki  hücrelerinin tamamı hücre çeperi denen bir yapı ile bütünlüklerine devam etmektedirler. Hücre çeperinin yapısında önemli oranda kalsiyum mevcuttur. Kalsiyum topraktan diğer elementlerde olduğu gibi bitkinin kökleri ile alınır, bitki içerisindeki taşıma sistemleri ile ilgili bölgelere taşınması gerçekleşir. Ayrıca kalsiyum bitkilerin kök sistemlerinin gelişimi içinde gerekli olan bir elementtir.  Kalsiyum (Ca) eksikliğinde bitkide kök gelişiminde yavaşlama, büyümede yavaşlama, yeni sürgünlerde sıkıntılar, yapraklarda lekelenme gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

Kalsiyum eksikliğinde hücre çeperi yapısında bozulma meydana geleceğinden hücrelerde bozulacaktır. Bunun haricinde kalsiyum eksikliği genellikle sebzeler yada bitkiden elde edilen meyvelerde kendisini gösterir.  Sebzelerin aroması, görünüşü, kalitesi gibi etkenlerde kalsiyumun önemli etkisi vardır. Çiçek tomurcuğunun olgunlaşarak meyveye dönüşmesinde de önemli rol oynayan kalsiyum eğer eksik olursa çiçekte de tozlaşma sıkıntıları ortaya çıkar. Bu durum neticesinde yumurta kabuklarında bulunan yüksek miktardaki kalsiyum (Ca) ile üretilen solucan gübresi toprağın organik yapısını düzenleyerek bitkilerdeki her türlü kalsiyum eksikliğini giderir.

Ayrıca yumurta kabuğu tozu yem haline getirilip solucan sindirim sisteminden  geçerek toprakta bitkinin kökü ile direk teması sağlandığında bitkinin ihtiyacı olan bu element hiç zaman kaybı yaşamadan kök ile bütünleşerek bitkinin sağlıklı ve organik gelişim ortamını sağlamış olur.  Organik yapısı bozulmuş asidik topraklarda ortamı nötüralize ederek toprağa gerekli (Ca) verir.

Referanslar

Kapak Görseli Yumurta Kabuğundan Gübreye
Figure 2 : Ağaçlar.Net

Çay Posası Kullanarak Solucan Gübresi Üretimi

İlk yorumu siz yapın “Yumurta Kabuğu Kullanarak Solucan Gübresi Üretimi”

(will not be shared)